Conference Cross Country Results


Josh Brown/Aim Media Preston Schaeffer (right) led Piqua at the GWOC meet Saturday at Centerville.

Josh Brown/Aim Media Preston Schaeffer (right) led Piqua at the GWOC meet Saturday at Centerville.


Josh Brown/Aim Media Maeve Vulcan (4417) runs for Piqua at the GWOC meet Saturday at Centerville.


Staff Reports

CENTERVILLE — The Piqua boys cross country team finished 15th at the GWOC meet.

Piqua runners included Preston Schaeffer, 52, 18:23.8; Mitch Fletcher, 65, 18:37.4; Josh Kimble, 96, 20:18.0; Dakota Ward, 102, 20:32.5; Gaven Barnes, 104, 20:44.1; and Tyler McName, 108, 21:03.1.

CCC

BRANDT — The Miami East boys cross country team finished second at the CCC meet Saturday, while Bradford was seventh, Covington was eighth and Newton was 11th.

Miami East’s top seven included Gavin Horne, 4, 17:15.0; Taton Bertsch, 9, 17:41.1; Alex Hayes, 17, 18:05.6; Garrett LeMaster, 23, 18:19.8; Keagan Carsey, 30, 18:33.4; John Savini, 40, 19:09.0; and Michael Bair, 56, 20:10.12.

Bradford’s top seven included Johnny Fike, 7, 17:26.1; Jay Roberts, 10, 17:41.4; Jackson Moore, 38, 19:01.2; Kurt Hoover, 51, 19:58.1; Shaney Bryan, 78, 21:29.6; Jared Shellabarger, 85, 22:04.5; and Jordan Shellabarger, 88, 22:14.0.

Covington’s top seven included Bennett Welborn, 12, 17:52.3; Hunter Brumbaugh, 35, 18:46.6; Dylan Kelly, 41, 19:09.7; Ian Benedict, 44, 19:12.5; Nathan Lyle, 46, 19:27.1; Zane Barhorst, 47, 19:33.2; and Fletcher Metz, 50, 19:54.0.

Newton runners included Tristan Benedict, 31, 18:39.6; Owen Via, 45, 19:25.4; Jacob Moore, 55, 20:04.6; Colton Flanary, 66, 20:44.9; Toby Hunt, 99, 23:06.3; and Luke Vannus, 116, 28:31.7.

MAC

COLDWATER — Joe Spitzer led Versailles to a third-place finish at the MAC meet Saturday, winning the race in 15:54.42.

Spitzer finished nearly a minute ahead of second-place finisher Devin Huelskamp of St. Henry.

The rest of Versailles top seven included Brooks Blakeley, 16, 17:50.27; Matt Cromwell, 21, 18:35.12; Stuart Baltes, 22, 18:35.50; Brian Heitkamp, 29, 18:45.12; Noah Barga, 30, 18:46.50; and Ryan Subler, 34, 19:01.0.

SCAL

ANNA — The Houston boys cross country team finished second at the SCAL meet Saturday, while Russia boys were sixth.

Houston’s top seven included Tristin Freistuhler, 4, 17:02.3; Ethan Knouff, 6, 17:08.6; Blake Jacobs, 11, 17:50.2; JDakota Francis, 15, 17:57.3; Jacob Slater, 18, 18:02.4; Parker Cox, 20, 18:23.6; and Patrick Meiring, 23, 18:43.9.

Russia’s top seven included Zachary Bell, 10, 17:43.5; Gavin George, 17, 18:00.1; Nicholas Caldwell, 27, 18:51.3; Jonathon Bell, 44, 19:48.0; Ajay Seger, 48, 20:01.0; Henry Tumbusch, 60, 20:44.2; and Will Magoto, 63, 20:57.3.

GIRLS

GWOC

Centerville — The Piqua girls cross country team finished 11th at the GWOC meet Saturday.

Piqua runners included Ana Adams, 52, 21:32.5; Maeve Vulcan, 62, 22:26.3; Alivia Knorr-Sullivan, 82, 24:29.6; Gracie McGonagle, 83, 24:44.9; Olivia Ames, 85, 24:51.0; and Mia Whitsell, 92, 25:41.5.

CCC

BRANDT — The Covington girls cross country team won the team title Saturday at the CCC meet, while Bradford’s Karmen Knepp and Skipp Miller pulled off the rare double of finishing 1-2.

Knepp won in 19:06.8, while Miller was second in 19:42.9.

Other Bradford runners were Olivia Daugherty, 18, 21:57.9; and Mercedes Smith, 19, 22:04,5.

Covington’s top seven included Paige Boehringer, 4, 20:15.9; Ashlyn Plessinger, 9, 30:40.1; Danielle Alexander, 13, 21:09.8; Chelsea Ford, 15, 21:37.5; Kelsey Dysinger, 16, 21:38.4; Alexis Meyer, 24, 22:35.0; and Allie Garman, 26, 22:44.2.

Miami East finished fourth.

Lady Vikings runners included Lindsey Yingst, 6, 20:31.2; Paige Blauvelt, 22, 22:15.3; Rachel Hodge, 34, 24:12.6; Elizabeth Bennett, 54, 26:41.0; and Cyrena McAdams, 55, 27:03.0.

Newton runners included Macy Flanary, 5, 20:26.9; Tatum McBride, 29, 23:29.4; Mackenzie Knupp, 37, 24:31.2; and Faith Williams, 47, 25:31.5.

MAC

COLDWATER — The Versailles girls cross country team finished fourth at the MAC meet Saturday.

The Lady Tigers top seven included Kenia McEldowney, 15, 20:24.87; Maria Mangen, 27, 21:11.38; Liz Watren, 29, 21:13.34; Dana Rose, 32, 21:24.22; Hannah Bey, 37, 21:47.71; Emma Peters, 42, 21:59.81; and Kennedy McEldowney, 43, 22:01.96.

SCAL

ANNA — The Russia girls cross country team finished second at the SCAL meet and Houston finished fourth.

Russia’s top seven included Megan Frazier, 2, 20:09.06; Becca Seger, 5, 20:51.3; Claire Meyer, 7, 21:00.9; Anna Fiessinger, 13, 22:04.0; Becky Pinchot, 23, 22:46.3; Clare Caldwell, 25, 22:48.1; and Emma Delaet, 27, 22:58.0.

Houston’s top seven included Hollie Voisard, 4, 20:43.7; Morgan Ely, 11, 21:46.9; Danielle Stephenson, 26, 22:52.1; Addie White, 34, 24:02.4; Andrea Mantor, 44, 26:18.7; Kierstyn Oberdorff, 47, 26:39.5; and April Stammen, 48, 27:19.1.

Josh Brown/Aim Media Preston Schaeffer (right) led Piqua at the GWOC meet Saturday at Centerville.
https://www.dailycall.com/wp-content/uploads/sites/30/2017/10/web1_schaeffer.jpgJosh Brown/Aim Media Preston Schaeffer (right) led Piqua at the GWOC meet Saturday at Centerville.

Josh Brown/Aim Media Maeve Vulcan (4417) runs for Piqua at the GWOC meet Saturday at Centerville.
https://www.dailycall.com/wp-content/uploads/sites/30/2017/10/web1_vulcan.jpgJosh Brown/Aim Media Maeve Vulcan (4417) runs for Piqua at the GWOC meet Saturday at Centerville.

RECOMMENDED FOR YOU