Piqua High School honor roll


PIQUA — Piqua High School recently released its honor roll for the first quarter.

Twelfth grade

Honor roll: Alissa Arnett, Gaven Barnes, Ryan Barr, Connor Brown, Maddi Coats, Manzi Coats, Cameron Deal, Zachary Fletcher, Cameron Foster, Seth Furbee, Tayler Grunkemeyer, Jacob Hall, Jaylen Hensley, Riley Hill, Alyssa Keeler, Keenan Kelly, Kirstin Kemp, Lilly Kendall, Alivia Knorr-Sullivan, Kyler Kommer, Lauren Mitchell, Collin Moore, Austin Nichols, Macy Poling, Krystal Pritchett, Conor Ratliff, Derek Sheehan, James Staugler, Iverson Ventura, Maeve Vulcan, Dakota Ward, and Kyler Willcox.

Honorable mention: Ana Adams, Abigail Black, Alexa Burns, Sarah Bynum, Lance Darner, Jonathan Delasancha, Tayvian Elder, Tanner Grise, Madison Hazeltine, Ethan Heidenreich, Kierstynn Hutson, Audrey Jacomet, Bryan Jones, Makeegan Kuhn, Elijah Lee, Olyvia Malone, Logan Morgan, Colin Roe, Grace Ryan, Brock Schlosser, Savannah Stevens, Lauren Sweetman, Chase Vaughen, Cheyenne Webber, and Danielle Widney.

Commended: Johnny Arnett, Colin Baugh, Baylee Behr, Zane Beougher, Madison Blair, Matthew Cromes, Grace Forness, Addelyn Honeycutt, Ellie Jones, Zachery Lavey, Kristen Lewis, Ella Meiring, Meakenzie Neeland, Allyona Plantz, Audrey Poling, Weston Stahl, Alexander Stewart, Robert Walker, Kathren Young, and Abraham Zurita.

Eleventh grade

Honor roll: Cassie Arnett, Alba Badiola Garcia, Alysse Blain, Aubri Cathcart, Logan Cavender, Dylan Chaney, Grace Clark, Kameron Darner, Shayelynn Davis, Stephen Dolder, Corbin Forror, Marcela Gallegos Holguin, Alexis Gastelu, Kelsey Godfrey, Katherine Hanes, Nicholas Heidenreich, Jacob Hepner, Paige Hinkle, Lydia Hulme, Decker Jackson. Jordan Karn, Melanna Langston, Elaina Lear, Keri Marion, Andrea Marrs, Blane Ouhl, Draven Owen, Corryn Parker, Lane Reedy,Nelsy Jimena Rivera Rivera, Devon Sever, Roland Stahl, Paige Stumpff, Samuel Vu, Kara Went, Mia Whitsell, and Brooklynne Wright.

Honorable mention: Rowen Bird, Austin Burns, Augustin Cobzariu, Ca’Ron Coleman, Brady Evans, Whitney Evans, Marleen Henke, Haley Krogman, Kaitlyn McNutt, Gavin Meek, Gracie Mote, Anna Rohrbach, Kyra Schlagetter, Logan Sherman, Hunter Smith, Brooke Smith, Michael Switzer, Crystal Taylor, Izahya Tipps, Kamora Tipton, and Adrienne Weigel.

Commended: Layne Banning, Malaya Barker, Silas Bragg, Isaac Bushnell, Gavin Carey, Colleen Cox, Hailey Cremeens, Madison Miller, Eriahna Penkal, Lance Reaves-Hicks, Gabriel Switzer, and Micah Wellman.

Tenth grade

Honor roll: Tate Adams, Miiah Albert, Andrew Anderson, Kenzi Anderson, David Anderson, Kaitlyn Bachman, Cael Barr, Madison Bolin, Noland Campbell, Samantha Cayton, Elise Cox, Joshua Crusey, Kendall Darner, Kai Drees, Abigail Eller, Madelynn Fisher, Natalie Fogt, Kelsey Franklin, Clayton Graves, Charity Griffieth, Blake Harvey, Sydnee Hawk, Evan Heidenreich, Elizabeth Herndon, Lauren Hicks, Paul Hinds, Brooklynne Jolley, Jacey Kessler, Maxwell King, Gabrielle Kinney, Lillian Kirk, Anthony Martin, Ashlee McPherson, Aidan Meyer, Camilla Nicholas, Brayden Offenbacher, Nicholas Phillips, Kyle Pierre, Grace Pleasant, Hannah Pleasant, Caroline Polakowski, Cara Reed, Isabella Reyes, Madeline Rohrbach, Zachary Sale, Alexandra Schmidt, Cassandra Schrubb, Jason Shaffer, Kelsey Shepard, Nicholas Sheppard, Reagan Sloan, Ethan Snyder, Emily Stamps, Reagan Toopes, Jacob Ward, Destiny Warner, Carrera Whaley, and Quintyn Yaqub.

Honorable mention:

Noah Baker, Xander Basil, Connor Brush, Asia Creath, Gabriella Cromes, Kamden Davidson, Jackson Elliott, Ryan Fleisher, Jesse Furman, Gage Hammer, Nicholas Heath, Andrew Hohlbein, Andru Hollopeter, Makenzy Jolliff, Jordan Jones, Kendall Jones, Elijah Kline, Caleb Lyons, Grace Mantooth, Jasiah Medley, Gabriel Millet, Ashley Murphy, Amanda Napier, Alexandra Nicholas, Mason Osborne, Alexis Perkins, Xander Persinger, Aubree Schrubb, Chaia Sowers, Devin Towe, Jordaya Walker, and Andrew Wiles.

Commended: Lillian Alexander, Alyssa Arthur, Kennedy Booker, Brianna Coy, Kiaya DeBrosse, Audria DeMarcus, Emma Francis, Gabrielle Gump, Austin Human, Kelsey Jenkins, Zander Jones, Tanner Kemp, Kammi King, MacKinzie Leal, Alison Miller, Brooklynne Moore, Andrew Parlett, Abbye Pearson, Shelby Puckett, Brianna Sims, Emma Sirch, Cianni Small, Isaiah Smith, Payton Smith, Joseph Stahl, Chloe Stewart, Hailie Thomas, Dylan Varvel, Desiree Warner, Reygan Weaver, and Emma Wellman.

Ninth grade

Honor roll: Jordan Adkins, Mark Alexander, Janen Allen, Olivia Anthony, Laurynn Barr, Tanner Beck, Colton Beougher, Tristan Boeke, Libby Bradney, Mahala Bragg, Marissa Bragg, Alyssa Brock, Katelyn Brown, Ryan Brown, Ida Beuchter, Nathan Buecker, Coltin Byron, Breeze Cary, Rachel Cavender, Savannah Cox, Kylee Cremeens, Gabriel Dancer, Kaydence Dorsten, Kelsey Earick, Deon Eichelberger, Kaydence Fergus, Brieanna Finfrock, Alyssa Fleck, Alexis Flora, Ricky Forrest, Torrence Foster, Ayva Fuentes, Joslynn Godfrey, Pearl Golden, Lovenna Grillot, Elaini Grove, Zachary Henne, Reagan Howard, Landon Lawson, Zoe Leasure, Ivy Lee, Azalia Matthews, Kyzer McDade, Adrianna McKinney, Carsyn Meckstroth, Anna Monroe, Isabella Murray, Brady Ouhl, Diya Patel, Brielle Penley, Nadia Pleiman, Zane Pratt, Williamd Ratliff, McKenna Reindel, Kirk Robbins, Bryson Roberts, Caylee Roe, Trenton Rudd, Morgan Schlosser, Samuel Schmiesing, Kirsten Shaneyfelt, Kaden Skinner, Kevin Slife, Jaylen Snelling, Brayden Soliday, Elah Soto-Garcia, Fate Studebaker, Kiya Treon, Logan Tucker, Haily Tyson, Raylynn Ward, Isaac Waters, Matthew Weiser, and Ethyn Wright.

Honorable mention: Diego Arzola, Natalie Bair, Anthony Callahan, Lienne Casey, Allie Chambers, Jacob Chen, Carly Coleman, Madison Cota, Costas Elliott, Mackenzie Fast, Lilia Haning, Alexandria Helmandollar, Michael Kiser, David Labree, Alexis Morgan, Peyton Offenbacher, Kaylee Phipps, Ethan Schulz, Karli Sherman, Jordan Slife, Dax Smith, Brock Smith, Connor Smith, Collin Snyder, Jarin Sowers, Brady Stahl, Xavier Strunk, Tarika Sutter, Gabriel Swallow, Hayley Vincent, Cadence Wall, Aaron Waters, Nathaniel Webster, Zoe Woodruff, and Megan Wynn.

Commended: Kylaa Anderson, Destiny Baker, Shelby Barnes, Anson Cox, Alanna Darner, Nikeli DeMarcus, Chasyn Dreer, Audrey Evans, Haley Finfrock, Elijah Frazier, Andrew Hinkle, Lucas Huelskamp, Xavier Huffman, Jazlynn Jackson, Elaine McMaken, Caleb Mullins, Kennedy Nicholas, Dillon Phillippi, Kadin Powers, Olivia Proffitt, Dre’Sean Roberts, Philip Rossman, Julia Saunders, Braylon Shawler, Joseph Strevell, Olivia Stumpff, Jackson Trombley, Jacob Voskuhl, and Trea Young.