PHS honor roll


PIQUA — The following students at Piqua High School made fourth quarter honor roll:

Seniors

Honor Roll

Marissa Adams, Michael Anderson, Andrew Cole, Brendan Fries, Noah Gertner, Frances Haney, Kylie Hays, Joshua Homer, Joling Hsiang, Dylan Jacobs, Jacob Karn, Caje Kindred, Kenton Kiser, Grace Lawson, Madeline Marshall, Nicole Peterson, Dylan Runge, Kayla Schrubb, Andrew Short, Cecily Stewart, Grady Stewart, Reganne Tate, Jordan Taylor, Levi Welch, Hannah Went, and Victoria Whitten.

Honorable Mention

Devin Bragg, Tarisai Chinoda, Nicholas Clayton, Tyrone Collier, Corinne Crawford, Brayden Dohme, Amanda Ellis, Cole Graeser, Kendall Grunkemeyer, Brandon Hohlbein, Hannah Honeycutt, Marley Huelskamp, Ivee Kaye, Summer Ortlieb, Tasha Potts, Eleanor Ryan, and Lyric Wyan.

Commended

Carrie Beck, Alexis Branam, Faith Branson, Shelby Bynum, Allison Divens, Jessica Ford, Kacey Gambill, Charles Graves, Morgen Grunkemeyer, Dillan Gump, Amy Hall, Ashlynne Hutson, Alexis Klopfenstein, Andrew Lamphar, Jasmine Larsen, Alexis Low, Kenneth Lyons, Corbin Meckstroth, Alaina Mikolajewski, Ryan Minniear, Shelby O’Reilly, Braygen Saine, Abbigayle Soliday, Marley Spivey, Thomas Stein, Dalton Williams, and Braden Wise.

Juniors

Honor Roll

Megan Anderson, Colton Bachman, Leann Beaty, Angelica Black, Kyla Blankenship, Amy Burt, Elizabeth Butt, Tristan Cisco, Alycia Davidson, Rupert Delacruz, Kyle Ingle, Isaac Karn, Noah Lyman, Sierra Miller, Gustav Nyh, Brianne Pfenning, Elizabeth Spoltman, Halley Strevell, McKenzie Weller, Timothy Wenrick, and Emily Williams.

Honorable Mention

Tyeal Booker, Carly Brown, Tadra Clemons, Elizabeth Duer, Charissa Engle, Anne Fletcher, Sarah Ganger, Alana George, Derrick Gullett, Bradley Hohlbein, Shianne Persinger, Lilliona Rogers, Jack Schmiesing, Brayden Shaw, Hannah Smith, Sara Stengel, and Darrien Stewart.

Commended

Emily Bridges, Hunter Bryant, Brooke Bubb, Adam Conner, Kaylynn Cooper, Taylor Cotrell, Damian Elliott, Mikayla Fagan, Kaitlyn Haines, Xandrea Harrison, Victoria Helman, Ashley Hobbs, Natalie King, Cassidy Kraft, Macey Lawrence, Dylan McKenzie, Tommy Skaggs, Jenna Smith, Zachary Smith, Trevor Snapp, Brandon Spicer, Lillian Stacy, Victoria Teague, Jarrett Toopes, and Tori Walling.

Sophomores

Honor Roll

Kayli Anderson, Kenna Bell, Jordan Booker, Ashley Brading, Keighly Burt, Savannah Charles, Kaitlyn Evans, Ross Geuy, Ashley Ho, Juliya Hsiang, Harlei Jenkins, Alyssa Jones, Kayla Jones, Bradley McPherson, Kelsey Painter, Caleb Patton, Gregory Reyes, Fatima Rios, Corinne Tisher, Hannah VanGorden, and Claire Went.

Honorable Mention

Dylon Bayman, Zhane Byers, Cheyenne Clark, Allison Cox, Tristen Cox, Madison Curtner, Amantha Garpiel, Alexis Gorden, Dakota Iddings, Jonathan Irvin, Derek Jennings, Anna Klopfenstein, Maryssa Kuhn, Rachel Lamarr, Dylan A. Martin, Brooke McName, Bridgette Montgomery, Vernon Mulano, Jacob North, Abigail Parker, Kyle Scherer, Katelyn Sherman, Kelsey Sotello, Eva St. Myers, Deven Stantz, Jennifer Tellez, Aaron Thompson, Maya Vulcan, and Benjamin Willoughby.

Commended

Andrew Bolin, Chloe Clark, Ernest Crawford, Hayley Eversman, Paige Gheen, Casey Hall, Emma Hamilton, Veronikka Hardin, Logan Harris, Morgan Hazeltine, Faith Herd, Brennan Hicks, Tere Hogston, Jovaughn Hudgins, Kiarra Kessler, Ash Kolsky, Jaryn Lavy, Karmin Lee, Zachary Luttrell, Andrew Mayse, James Rohrbach, Abigayle Rudd, Allen Scheer-Schrubb, Darien Tipps-Clemons, Lindsay Welker, Latejah Wilson, and Blake Wright.

Freshman

Honor Roll

Rachael Abbott, Trevor Billet, Cameron Brown, Camille Brown, Darby Bubp, Jacob Bushnell, Meredith Butt, Anesu Chinoda, Abigail Cole, Logan Copsey, Cory Cotrell, Bradyn Craft, Cydnie Cruea, Katherine Dolder, Makenzie Ellerman, Megan Etherington, Wesley Ford, Brianna Fuller, Amanda George, Casey Graves, Madison Guillozet, Sadie Hartzell, Samuel Herndon, Derek Hite, Tristan Hostetter, Savannah Hulme, Grace Jennings, Megan Jess, Meredith Karn, Leslie Keith, Ethan Kister, Gabrielle Knouff, Chloe Koon, Brent Lemmon, Kelsey Magoteaux, Mara Manson, Sarah Marion, Carris Meckstroth, Haley Michael, Gannon Miller, Kaitlyn Mullennix, Jenna Parker, Kelsey Peters, Emily Powell, Leanne Price, Laura Pritchett, Mikayla Schaffner, Benjamin Schmiesing, Jade Schneider, Alexis Seiter, Kelsey Smith, Emily Stacy, Lilly Stewart, Grace Strevell, Wilaysha White, Lauren Williams, Ashtyn Wilson, Kaily Wintrow, and Maya Woodruff.

Honorable Mention

Mavis Brown, James Congdon, Kiersten Cotrell, Mya Davis, Emma Furbee, Ethan Garland, Jason Hampton, Rachel Karnehm, Hannah Lambert, Mara Lawrence, Chloe Littleton, Chase Motter, Alexander Phillips, Destiny Pitts, Alexandria Richardson, Preston Schaeffer, Molly Smith, Gavin Strevell, Seth Trapp, Bryce Walling, and Whitney Young.

Commended

Xandria Abram, Brittani Allen, Kelsea Bell, Benjamin Bynum, Rosalena Bryant, Steven Cayton, Austin W. Davis, Stephanie Davis, Heather Dowell, Kylie Emrick, Morgan Ford, Cole Hopper, Heather Lacey, Kassandra McConnell, Caler Meckstroth, Madalynn Mitchell, Randa Neal, Katelyn Parker, Hayden Schrubb, Michael Schubert, Cassidi Shelby, Jasmine Shirley, Elise Smith, Ashley Sowers, and Drake Widney.