District 9 volleyball games, awards Wednesday; MVSSCA all-star games Sunday


Staff Reports

The District 9 volleyball awards and District 9 Senior All-Star game will be held Wednesday at Springfield High School.

A number of local players and coaches took top honors on the teams.

In Division I, Piqua’s Liana Michael was named Coach of the Year; while in Division III Miami East’s Jonni Parker was named Player of the Year and will be the state all-star game representative and Miami East coach Dan Peterson was named Coach of the Year.

In Division IV, Russia’s Whitney Pleiman will be the state all-star game representative.

On the Division 1 team, Piqua’s Kelsey Magoteaux was named to the first team, while Lauren Williams and Tylah Yeomans were both named to the second team.

In Division III, Miami East’s Jonni Parker and Kyndall Hellyer and Versailles’ Danielle Winner and Elizabeth Ording were all named to the first team.

Named to the second team were Covington’s Legen Patty, Miami East’s Sophie Jacomet and Versailles’ Kami McEldowney and Ellen Peters.

Covington’s Lindsey Kimmel was named honorable mention.

In Division IV, Lehman Catholic’s Olivia Lucia and Russia’s Whitney Pleiman and Laurissa Poling were named to the first team, while Lehman’s Alexis Snipes and Houston’s Sarah Monnier were named to the second team.

Honorable mention selections included Lehman’s Maddy McFarland and Newton’s Kacie Tackett.

Following the awards at 6:15 p.m., the All-Star games will be played.

Peterson will coach the Black team in the D-I-II-III game.

Playing for the Black team will be Magoteaux, Parker and Helleyer.

Playing for the White team will be Winner and McEldowney.

Russia coach Aaron Watkins will coach the D-IV Red team.

Playing for the Red team will be Russia’s Cameo Wilson and Pleiman.

Playing for the Blue team will be Monnier, McFarland and Tackett.

Soccer games

set for Sunday

The Miami Valley Scholastic Soccer Coaches Association All-Star games will be played Sunday at Alter High School.

The boys Division III game will be played at 3:30 p.m.

Playing for the East team will be Jake Emerick of Lehman Catholic, while playing for the West team will be Dalton Taynor of Miami East and John Laughman of Newton.

The girls Division III game will be played at 4:45 p.m.

Playing for the North team will be Abby Jones and Molly Safreed, Lehman Catholic; Bailey Weaver, Miami East; and Paiton Miller, Newton.

The girls Division I game will be played at 6 p.m.

Playing for the North team will be Grace Jennings and Makenzie Ellerman, Piqua.

The boys Division I game will be played at 7:15 p.m.

Playing for Piqua will be Robbie Comstock and Kaden Jones.