East, Versailles boys second at district track


Mike Ullery | Daily Call Justin Brown of Miami East looks to clear the bar in high jump competition.


Mike Ullery|Daily Call Newton’s Cameron Stine goes over the bar in the high jump


Mike Ullery | Daily Call Cole Tebbe of Russia runs the 110 meter high hurdles event.


Mike Ullery | Daily Call Michael York of Russia throws the shot.


Staff Reports

WEST MILTON — The Miami East boys track and field team has shown strength in numbers all season.

The Milton-Union Division III district track and field meet Saturday was no exception.

Despite recording just one first-place finish, the Vikings took home the district runneup trophy.

Fort Loramie won with 114 points, Miami East was second with 95 and Covington was third with 78.5.

Winning was the 400 relay (Baker, Brown, Weldy, Taynor), 44.95.

Finishing second were Gavin Horne, 1,600, 4:38.56; and the 800 relay (Weldy, Baker, Taynor, Bertsch), 1:35.22.

Taking third was the 1,600 relay (Reddick, Bertsch, Baker, Austerman), 3:34.94; while finishing fourth were Aaron Lawrence, 110 hurdles, 16.94; Jonah Brautigan, 1,600, 4:48.94; and Taton Bertsch, 300 hurdles, 43.24.

Houston finished seventh.

Finishing third was Ethan Knouff, 1,600, 4:42.84; while taking fourth were the 800 relay (Stoudt, Via, Ostrander, Arnold), 1:39.90; and the 1,600 relay (Stangel, Ostrander, Arnold, Knouff), 3:35.12.

Russia finished eighth.

Finishing third were Cole Tebbe, 110 hurdles, 16.06; and Drew Poling, high jump, 5-10.

Newton finished 11th.

Ethan Cook advanced in both the 100 and 200.

He finished third in the 100, 11.67; and fourth in the 200, 23.39.

Bradford finished 14th.

Kurt Hoover advanced in the 400, finishing fourth in 53.01.

Lehman Catholic finished 17th.

D-II

Tiger boys

take second

At the Graham D-II district meet, the Versailles boys finished second.

Carroll won with 124.5 points, while Versailles was second with 92.5.

Joe Spitzer won the 1,600, 4:23.79; and finished second in the 3,200, 9:29.51; while Josh Steinbrunner won the 110 hurdles, 14.90; and finished second in the 300 hurdles, 40.40.

The 400 relay (Steinbrunner, Schulze, Thompson, Jones) finished third, 45.13; while finishing fourth were A.J. Ahrens, shot put, 49-5 3-4; and the 800 relay (Jones, Thompson, Schulze, Huelskamp), 1:34.50.

Mike Ullery | Daily Call Justin Brown of Miami East looks to clear the bar in high jump competition.
http://www.dailycall.com/wp-content/uploads/sites/30/2017/05/web1_052017mju_track_mehs_justinbrown2017521105355707-2.jpgMike Ullery | Daily Call Justin Brown of Miami East looks to clear the bar in high jump competition.

Mike Ullery|Daily Call Newton’s Cameron Stine goes over the bar in the high jump
http://www.dailycall.com/wp-content/uploads/sites/30/2017/05/web1_052017mju_track_newton_stine2017521105426606-2.jpgMike Ullery|Daily Call Newton’s Cameron Stine goes over the bar in the high jump

Mike Ullery | Daily Call Cole Tebbe of Russia runs the 110 meter high hurdles event.
http://www.dailycall.com/wp-content/uploads/sites/30/2017/05/web1_052017mju_track_russia_colebebbe201752110558150-2.jpgMike Ullery | Daily Call Cole Tebbe of Russia runs the 110 meter high hurdles event.

Mike Ullery | Daily Call Michael York of Russia throws the shot.
http://www.dailycall.com/wp-content/uploads/sites/30/2017/05/web1_052017mju_track_russia_york2017521105542787-2.jpgMike Ullery | Daily Call Michael York of Russia throws the shot.

http://www.dailycall.com/wp-content/uploads/sites/30/2017/05/web1_052017mju_track_mehs_4x2002017521105623215-2.jpg