Weekend Track Roundup


Mike Ullery | Daily Call Piqua’s Faith King runs the 100 meter hurdles event.


Mike Ullery | Daily Call Devon Brown crosses the finish line in the boys 100 meter dash event.


Mike Ullery | Daily Call Adde Honeycutt of Piqua runs the 100 meter dash alongside Milton-Union’s Emily Hornberger.


Mike Ullery | Daily Call Piqua’s Qurri Tucker lands in the long jump


Staff Reports

The Covington girls track and field team not only got the attention of the entire state with their time at the Miami County Invitational Tuesday, they broke a long standing school record.

The foursome of Rayna Horner, Morgan Lowe, Paige Boerhinger and Breanna Kimmel was timed in4:08.85.

Not only is it the top D-III time in the state this spring so far, it broke a Covington school record that had stood since 1982.

Ho, Brown

win at Bulldog

WEST MILT ON — The Piqua boys track and field team finished sixth at the Bulldog Classic Saturday, while the girls finished eighth.

For the boys, Devon Brown swept the 100, 11.52; and 200, 23.22; while the 800 relay finished second, 1:38.59.

Ashley Ho led the girls, winning the high jump with a height of 5-4.

Lady Cavs

take sixth

WAYNESFIELD — The Lehman Catholic girls track and field team took sixth at the Waynesfield-Goshen Tiger Invitational Friday, while the boys finished ninth.

Alanna O’Leary led the Lady Cavaliers, sweeping the 200, 26.79; and 400, 61.12.

Maria Schmiesing took second in the 800, 2:42.89.

Those two combined with Kaitrin O’Leary and Lauren McFarland for second in the 1,600 relay, 4:36.93.

Bucc boys

third at Relays

ANSONIA — The Covington boys track and field team finished third at the Tiger Relays with 74 points.

Winning were the 800 sprint medley relay (Alex Shaffer, Ethan Herron, Gray Harshbarger, Jayce Pond); and the 400 relay (Shaffer, Herron, Jett Murphy, Zach Parrett).

Taking second were the 800 relay (Austin Flick, Gray Harshbarger, Dalton Weer, Andrew Cates); the 1,600 relay (Nathan Lyle, Deron White, Adam Lefeld, Zane Barnes); the high jump (Parrett, Tyler Fraley); and the pole vault (Murphy, Warrick Reck).

Tiger teams

win at Eaton

EATON — The Versailles track and field teams swept the Dean Stoltz Invitational Friday night.

The boys won with 106.3 points, while Hagerstown was second with 94.3.

Josh Steinbrunner swept the 110 hurdles, 15.29; and 300 hurdles, 41.55.

Also winniner were Cole Condon, 400, 52.14; and Joe Spitzer, 3,200, 9:41.92.

Taking second were A.J. Ahrens, shot put, 48-6 1-2; and the 400 relay (Ayden Moran, Blake Schulze, Steinbrunner, Garrett Thompson), 46.55.

Finishing third were the 800 relay (Thompson, George Jones, Kyle Jones, Adam Huelskamp), 1:37.42; the 1,600 relay (Aaron Mangen, Noah Pleiman, Nathan Nelson, Mitchell Huelskamp), 3:40.04; and the 3,200 relay (Condon, Brooks Blakeley, Caden Schulze, Spitzer), 8:41.94.

The girls won with 147.66 while Twin Valley South was second with 115.25.

Dana Rose won the 100 hurdles, 16.98 despite running in the first heat and added a win in the 300 hurdles, 49.26.

Also winning were Camille Watren, 400, 60.41.; Jenna Frantz, pole vault, 10-0; the 800 relay (Olivia Waymire, Cassie Peters, Ellen Peters, Camille Watren), 1:50.22; and the 1,600 relay (Ellen Peters, Kenia McEldowney, Liz Watren, Emily Langenkamp), 4:22.68

Taking second were Camille Watren, 200, 26.89; McEldowney, 800, 2:35.6.; Kara Spitzer, 3,200, 12:20.25; Ellen Peters, 300 hurdles, 49.48 and the 3,200 relay (Megan Rismiller, Emma Peters, Tori Schulze, Langenkamp), 10:24.10.

Katie Pothast finished in a six-way tie for second in the high jump at 4-10.

Finishing third were Rismiller, 3,200, 12:48.42; and the 400 relay (Frantz, Liz Watren, Kari Kueterman, Madison Ahrens), 54.27.

Raider teams

sweep meet

RUSSIA — The Russia boys and girls track and field teams swept a tri-meet with Jackson Center and Lima Central Catholic Thursday.

Boys team scores were Russia 84, LCC 55, Jackson Center 33.

For Russia, Cole Condon swept the 110 hurdles and pole vault; while Drew Poling won the high jump and discus and Zach Bell won the 800 and 1,600.

Also winning were Matt Siefring, 400; the 1,600 relay and the 3,200 relay.

Girls team scores were Russia 95, LCC 47, Jackson Center 30.

For Russia, Laurissa Poling swept the 100 hurdles; and shot put; while Grace York won the 400 and 800.

Also winning were Alexus Booker, 300 hurdles; Becky Pinchot, 3,200; Emily Bohman, pole vault; Jessica Colby, discus; and the 3,200 relay.

Mike Ullery | Daily Call Piqua’s Faith King runs the 100 meter hurdles event.
http://www.dailycall.com/wp-content/uploads/sites/30/2017/04/web1_042217mju_track_phs_faithking2017423115054323.jpgMike Ullery | Daily Call Piqua’s Faith King runs the 100 meter hurdles event.

Mike Ullery | Daily Call Devon Brown crosses the finish line in the boys 100 meter dash event.
http://www.dailycall.com/wp-content/uploads/sites/30/2017/04/web1_042217mju_track_phs_devonbrown2017423115134228.jpgMike Ullery | Daily Call Devon Brown crosses the finish line in the boys 100 meter dash event.

Mike Ullery | Daily Call Adde Honeycutt of Piqua runs the 100 meter dash alongside Milton-Union’s Emily Hornberger.
http://www.dailycall.com/wp-content/uploads/sites/30/2017/04/web1_042217mju_track_phs_addehoneycutt2017423115217892.jpgMike Ullery | Daily Call Adde Honeycutt of Piqua runs the 100 meter dash alongside Milton-Union’s Emily Hornberger.

Mike Ullery | Daily Call Piqua’s Qurri Tucker lands in the long jump
http://www.dailycall.com/wp-content/uploads/sites/30/2017/04/web1_042217mju_track_phs_longjumpkid2017423115259913.jpgMike Ullery | Daily Call Piqua’s Qurri Tucker lands in the long jump