Thursday Track Roundup


Staff Reports

ST. PARIS — The Miami East boys won the Graham Invitational, while the girls finished third.

The boys finished with 111 points.

Winning for East were Blaine Brokschmidt, pole vault, 12-6; the 400 relay, 45.47; and the 3,200 relay, 8:35.67.

Taking second were Bryce Redick, 800, 2:07.65; Kaleb Nichols, pole vault, 12-0; and the 1,600 relay, 3:43.99.

Finishing third were Justin Brown, 100, 11.69 and high jump, 5-10; and Colton Kowalak, discus, 120-0.

Tecumseh won the girls competition with 154 points. West Liberty-Salem had 96 and Miami East and Springfield Shawnee both had 90.

Winning for East were Marie Ewing, 800, 2:28.25; Emma Linn, discus, 96-8; the 1,600 relay (Hawkins, Ondera, Monnin, Ewing), 4:17.30; and the 3,200 relay (Yingst, Savini, Monnin, Ewing), 10:12.47.

Finishing third were Gabrielle Hawkins, 200, 27.05 and 400, 60.86; Rachel Ondera, discus, 94-11; and the 800 relay (Wesco, Bourelle, Miller, Monnin), 1:55.91.

Lady Buccs

take second

WEST ALEXANDRIA — The Covington boys finished third at the Fred Durke Invitational Thursday, while the Covington girls finished second.

Twin Valley South won the boys with 112 points and Brookville was second with 97.5, while Covington had 86.

Cade Harshbarger swept the 110 hurdles, 15.86; and 300 hurdles, 41.79 to lead Covington.

Also winning were the 400 relay (Alex Shaffer, Ethan Herron, Jett Murphy, Cade Harshbarger), 45.76; and the 1,600 relay (Zane Barnes, Gray Harshbarger, Jayce Pond, Nathan Lyle), 3:34.82.

Finishing second were Barnes, 400, 53.13; Zach Parrett, high jump, 6-0; and Murphy, pole vault, 14-0.

Taking third were the 800 relay (Pond, Gray Harshbarger, Chad Yohey, Andrew Cates), 1:36.02; and the 3,200 relay (Lyle, Cates, Dylan Kelly, Adam Lefeld), 9:01.0.

Twin Valley South won the girls with 136.5 points, while Covington was second with 122.5 points.

Winning for the girls were Rayna Horner, 400, 58.98; Lauren Christian, discus, 115-8; and the 1,600 relay (Horner, Morgan Lowe, Paige Boehringer, Breanna Kimmel), 4:11.70.

Finishing second were Breanna Kimmel, 100, 13.0; and 200, 26.73; Anna Dunn, 1,600, 5:24.20; Natalie Snyder, 100 hurdles, 16.74; Morgan Kimmel, 3o0 hurdles, 52.59; Christian, shot put, 37-10 1-2; and the 3,200 relay (Dunn, Kelsey Dysinger, Ashlyn Plessinger, Boehringer), 10:18.20.

Taking third were Dunn, 800, 2:34.69; and Danielle Alexander, 3,200, 12:57.79.