Buccs, Vikings have strong showings at Tipp; Cox doubles, Ho wins high jump for Piqua


Staff Reports

TIPP CITY — The Covington boys track and field team finished third at the Tippecanoe Invitational Saturday, while Piqua was seventh and Miami East was eighth.

Covington got wins from Jett Murphy in the pole vault, 14-0; Zach Parrett, high jump, 5-9; Cade Harshbarger, 300 hurdles, 41.51; and the 1,600 relay (Barnes, Harshbarger, Pond, Lyle), 3:38.40.

Taking second were Harshbarger, 110 hurdles, 15.74; and the 400 relay (Shaffer, Herron, Murphy, Harshbarger), 46.0; while Zane Barnes was third in the 400, 54.26.

Piqua got another big performance from Tristen Cox.

Cox swept the shot put, 50-1 1-2; and discus, 142-1.

Devon Brown added a second in the 200, 23.18.

Miami East was paced by a third-place finish by Justin Brown in the high jump, 5-6.

Tiger boys

take second

The Versailles boys track and field team finished second in the Black division of the Versailles Invitational Saturday.

Dunbar won with 154, while Versailles was second with 123.5.

Zach Steinbrunner led the Tigers, winning the 300 hurdles, 42.10; the high jump, 6-2 ; and taking second in the 110 hurdles, 15.37.

Joe Spitzer won the 3,200, 9:57.13; while Luke Shellhaas won the pole vault, 12-0.

Also finishing second were Noah Pleiman, 1,600, 4:49.82; Kyle Jones, long jump, 19-3 3-4; and the 1,600 relay, 3:44.01.

Taking third were the 400 relay, 46.71; and the 3,200 relay, 8:44.53.

Houston takes

third in Orange

VERSAILLES — The Houston boys track and field team finished third in the Orange Division of the Versailles Invitational Saturday.

Russia was fourth, Bradford was sixth and Newton was eighth.

Ethan Knouff led Houston, sweeping the 800, 2:09.90; and 1,600, 4:50.18.

Also winning were Dakota Francis, 3,200, 10:44.03 and the 3,200 relay, 8:36.30.

Taking second was the 1,600 relay, 3:49.39.

Finishing third were Francis, 1,600, 4:58.42; and Cameron Arnold, long jump, 18-2.

Winning for Russia were Cole Tebbe, 110 hurdles, 16.27; and Drew Poling, high jump, 5-8.

Taking second were Jack Moorman, 400, 54.40; Poling, 300 hurdles, 46.38; Zach Bell, 3,200, 10:45.68; and Tebbe, pole vault, 12-6.

Finishing third were Poling, discus, 131-8; Jordan York, high jump, 5-6; Max Bohman, pole vault, 10-6; the 1,600 relay, 3:50.45; and the 3,200 relay, 9:20.38;

Taking third for Bradford was Kurt Hoover, 200, 24.82; while taking third for Newton was Ethan Cook, 100, 12.0.

GIRLS

Lady Buccs

take second

TIPP CITY — The Covington and Miami East girls finished second and third at the Tippecanoe Invitational Saturday.

Covington sophomore thrower Lauren Christian seems to rewrite the record book in the shot put with each meet and Saturday was no exception.

Christian won the shot put by breaking her own school record with a put of 38-7 and took third in the discus with a throw of 99-4.

Covington sprinter Breanna Kimmel swept the 100, 13.10; and 200, 26.72.

Rayna Horner won the 400, 59.81; and the 1,600 relay (Horner, Boehringer, Plessinger, Kimmel) won in 4:18.57.

Taking second were Natalie Snyder, 100 hurdles, 17.12; Anna Dunn, 3,200, 11:34.44; and the 3,200 relay (Dunn, Boehringer, Plessinger, Dysinger), 10:35.83.

Winning for Miami East was the 3,200 relay (Yingst, Mack, Monnin, Ewing), 10:26.34.

Gabrielle Hawkins took second in the 100, 13.34; and 200, 27.52; while Marie Ewing was second in the 800, 2:29.29; and Liza Bair was second in the high jump, 4-9.

Finishing third were the 400 relay (Wesco, Monnin, Miller, Hawkins), 54.07; the 800 relay (Wesco, Monnin, Miller, Hawkins), 1:55.20; and the 1,600 relay (Ondera, Wesco, Bair, Ewing), 4:35.84.

Ashley Ho led Piqua, winning the high jump with a height of 5-0.